Ekonomi

Fed yetkilisi Bullard’dan enflasyon ve faiz açıklaması

Investing.com – Enflasyonun Ocak ayında varsayılan düşüş gücünü gösterememesinin ardından piyasalar bugün açıklanacak FOMCTutanaklar beklenirken Fed yetkililerinden şahin açıklamalar geliyor.

St. Louis Fed Lideri James Bullard, bugün özel bir yayıncı ile yapılan röportajda, Komite’nin en riskli bulduğu nokta. şişirmeYeniden yükseliş olduğunu belirterek, böyle bir ihtimalde önlem alınması gerektiğini söyledi.

Bugün yaptığı açıklamada, piyasaların resesyon riskini çok fazla fiyatladığını ancak ABD ekonomisinin varsayımlardan daha sağlam olduğunu ve son gelen bilgilerin resesyon riskini azalttığını belirtti.

Bullard, bu ay bazı kanallara verdiği röportajda Mart toplantısında 50 baz puan faiz artırımı ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı. faizArtışların devam etmesi gerektiğini ve son orana ulaşıldığında yavaşlama başlayabileceğini söyledi.

Yumuşak iniş olarak adlandırılan işgücü piyasasına zarar vermeden enflasyonu düşürmenin mümkün olduğunu gören Bullard, sıkı para politikası için gidilecek biraz daha yol olduğunu söyledi.

Gözler dakikalarda

yılın ilk FOMC 1 Şubat’ta toplantısını yapan Fed, faiz oranını 25 baz puan artırarak %4,75’e çıkardı. Faiz artırımlarının enflasyonu düşürmede işe yaradığını ancak aradaki yüksek farkı kapatmanın zaman alacağını belirten Fed, verilere göre önümüzdeki aylarda bir veya iki faiz artışı daha olabileceğini belirtti. Bugün TSİ 22.00’de açıklanacak tutanakta yetkililerin enflasyon eğilimine ilişkin görüşleri okunacak.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu