Haber

Ford 3.200 çalışanını işten çıkarıyor

Fabrikada 15 bin kişiyi istihdam eden Ford, işçilerin işten çıkarılmasıyla ilgili kamuoyuna bir açıklama yapmadı. Almanya’nın en büyük sendikası IG Metall, şirketin ürün geliştirmede 2.500’e kadar ve idari konularda 700’e kadar çalışanı işten çıkarmayı planladığını duyurdu.

Alman haber ajansı DPA’nın haberine göre, Bugün yapılan iki toplantıda şirketin iş konseyi işten çıkarmalar hakkında çalışanlara bilgi verdi. IG Metall’den yapılan açıklamada, Ford’un Almanya’daki tesislerinin geleceğine ilişkin genel bir kaygının olduğu belirtilirken, şirketin işten çıkarma planını uygulaması halinde iş durdurma işlemleri yapılacağına değinildi.

Geçen yıl Köln’deki fabrikasını elektrikli araç üretim tesisine dönüştürmek için 2 milyar dolar yatırım yapacağını açıklayan Ford, Avrupa’daki fabrikalarında 45 bin kişiyi istihdam ediyor.

Avrupa’daki fabrikalarında yeniden yapılanma sürecini yöneten Ford, geçtiğimiz yıl fabrikaların elektrikli araç üretimine uygun hale getirilmesi nedeniyle ABD ve Hindistan’da birkaç bin kişinin işten çıkarılacağını açıklamıştı.

Ford’un işten çıkarma planının, ABD’deki Enflasyon Düşürme Yasası’nın ülkede üretilen elektrikli araçlara büyük teşvikler vermesi nedeniyle Avrupa’daki otomotiv üreticilerinin taşınma telaşı içinde olduğu bir dönemde gelmesi dikkat çekti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu