Haber

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Türkiye’yi uluslararası arenada lider ülke, küresel güç yapacak adımlar atıyoruz”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye’yi uluslararası arenada lider ülke, küresel güç yapacak adımlar atıyoruz.”

Törene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Prof. Dr. Mahkut Akşit ile Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam katıldı. Programda, “Girişimci ve İnsani Dış Politika” konulu toplantıda açılış konuşmasını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptı.

“Bugün dünyanın en ücra köşesinde yaşanan bir olayı anında öğreniyoruz”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bugün dünyanın en ücra köşesinde bir olay olduğunu hemen öğreniyoruz. Bunları bildirmesi gereken büyükelçiler ve diplomatlardır. Aslında onlara bu anlamda bağlılık azalıyor. Artık bir liderin, bir uluslararası örgüt temsilcisinin ya da bir dışişleri bakanının attığı tweet’in etkisi standart, basın açıklamalarından, bakanlık ya da hükümet açıklamalarından çok daha fazla oluyor” dedi.

“Bu menfur eylemleri ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmek delilik”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “İsveç, Hollanda, Danimarka ve Avrupa’da yaşananları görüyorsunuz. Bu menfur eylemleri ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmek ahmaklıktır. Diğer inançlara gelince suç değildir. yüce dinimiz İslam, kutsal kitabımız Kuran’dır. İfade özgürlüğüne gelince. Bu ahlaksızlıktır. Bunu çifte standartla değerlendirmek yetersizdir. Aynı zamanda alçaklıktır” dedi.

“Türkiye’yi uluslararası arenada lider ülke ve küresel güç yapacak adımlar atıyoruz”

Bakan Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde Türkiye’yi uluslararası arenada lider ülke ve küresel güç haline getirecek adımlar atıyoruz. Ukrayna, arabuluculuk, Türk Dünyası Normalleşme adımları, çok taraflı diplomasi, politikalarımız gibi alanlarda yoğunlaşıyor. Afrika, Latin Amerika ve Asya’da İslamofobi, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı ile mücadele.Mücadele gibi alanlarda yoğun bir diplomasi izliyoruz” dedi.

Azerbaycan Büyükelçiliği’ne yönelik saldırıyı kınayan Bakan Çavuşoğlu, “Dün Tahran’da Azerbaycan Büyükelçiliği’ne yönelik saldırıyı bir kez daha kınıyorum. Azerbaycanlı kardeşlerimizin bir şehidi var.

Program daha sonra basına kapalı olarak devam etti. – İSTANBUL

kocarli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu