Haber

Son 24 saatte 1175 düzensiz göçmen İtalya’ya ulaştı

Son 24 saatte 1175 düzensiz göçmen İtalya’nın güneyindeki Lampedusa Adası’na ulaştı.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, gece yarısından bu yana 17 tekneyle İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara parçası olan Lampedusa Adası’na 705 düzensiz göçmen ulaştı.

Dün 13 tekneyle 470 düzensiz göçmenin adaya ulaştığı, böylece son 24 saatte göçmen sayısının 1175’e ulaştığının belirtildiği haberde, düzensiz göçmenlerin Suriye, Sudan, Yemen, Senegal, Mali, Gine, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gambiya ve Çad. kaydedildi.

Haberde, Lampedusa açıklarında bir göçmen teknesinin battığı, İtalyan Sahil Güvenlik ekiplerinin müdahale ederek 20 kişiyi kurtardığı ve bir kadın cesedi bulduğu belirtildi.

Bakanlar Kurulu göçmen faciasının yaşandığı yerde toplandı

Ülkenin güneyindeki Steccato di Cutro açıklarında 26 Şubat’ta meydana gelen ve en az 72 düzensiz kişinin katıldığı tekne faciası nedeniyle Başbakan Giorgia Meloni, öğleden sonra Bakanlar Kurulu toplantısını bu kasabada yapacak. göçmenler hayatını kaybetti.

Muhalefet ve sivil toplum kuruluşları bir süredir sağcı koalisyon hükümetini ve İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi’yi afet öncesi kurtarma operasyonu yapılmaması ve afet sonrasında gerekli ilgiyi göstermemekle eleştiriyor.

Crotone Belediye Başkanı Vincenzo Voce de bu olayda hükümeti yanlarında göremediklerini eleştirerek, “Başbakan olarak yakınlığınızı göstermeye inanmıyorsanız en azından bir anne olarak gelin.” Sözleriyle Başbakan Meloni’yi davet etti.

haniajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu